دوشنبه | اسفند ۷, ۱۳۹۶

گروه فشار مجازی

از دیشب به موضوعی فکر می کنم که دلم می خواست جایی بگویم.
به خاطر ِ کاری، خواستم صفحه ای تجاری در اینستاگرام داشته باشم. در گشت و گذارم در اینستاگرام دیدم جایی نوشته صفحه با پنجاه هزار فالوور فروشی. قیمت گرفتم گفت یک میلیون و دویست هزار تومان. آدرس صفحه را خواستم. فرستاد. نام ِ صفحه نامی بی ادبانه بود! راست می گفت نزدیک پنجاه هزار تا هم فالوور داشت. و فقط سه تا پست داشت. این که سه تا پست در صفحه پنجاه هزار تا فالوئر داشته باشد عجیب بود برایم. خاصه این که برای فروش هم باشد. می …دانید که در اینستاگرام می توان نام و شناسه کاربری و مشخصات صفحه را به طور کامل تغییر داد. یعنی راست ِ کار ِ پر بیننده کردن و واگذار کردن به شخصی دیگر.
یک جای کار می لنگید. فالوور ها را نگاه کردم. بیشتر شان دو سه تا پست بیشتر نداشتند. که یا عکس گل و بته بود یا جملات پند آموز یا عکس مرحوم مرتضا پاشایی. بیشترشان هم نوپا بودند. یعنی اولین پست شان مربوط به یکی دو هفته پیش بود. اسم ها و عکس ها هم هیچ کدام به اسم و عکس ِ آدمی زاد نمی مانست! هر کدام هم حدود بیست سی تا فالوور داشتند و هفت هشت ده تا صفحه را هم فالو می کردند. آی دی های پرایویت هم کمابیش همین تعداد فالوور و فالوینگ داشتند.
عجب که همه ی فالور ها و فالووینگ ها هم صفحه هایی از همین دست بودند!
حالا عرضم به حضور که، همه ی این صفحه های از همین دست بالای صد هزار تا فالوور دارند. و صفحه تبلیغ می کنند.
قیمت تبلیغات هم گرفتم، یکی از قیمت ها، ساعتی پنج هزار تومان بود. یعنی هر یک ساعت که پست ِ تبلیغ ِ صفحه ی تو روی اینستاگرام ِ یارو بماند پنج هزار تومان. بعدش هم حذف می شود. آگهی ِ دائمی هم هست که هنوز قیمت ِ آگهی دائم را نگرفته ام.
البته درآمدزایی با حد اقل هزینه، خیلی هم خوب است. اما چیزی که فکر مرا مشغول کرده، این آی دی های فیک است که می توان حدس زد بسیار بیشتر از صد هزار تا باشند. و نقش شان، و هدف از پیدایش شان، همانا فالو کردن ِ صفحه های این چنینی در اینستاگرام است.
البته نمی توانم حرفم را ثابت کنم!
خب. شما بگو پنجاه هزار تا آی دی فیک! قدرت به صاحب این آی دی ها نمی دهد آیا؟ مثلن یک شخص (و دوستان اش، که سر جمع می توانند رفیق های هم کلاس در یک کلاس در یک مدرسه باشند) احساس قدرت نمی کند که بخواهد با این پنجاه هزار نفرش، قدرت نمایی کند؟ خود ِ ما؟ خدایی اگه هفت هشت تا نوچه ی بزن بهادر داشته باشی راه رفتن ات توی خیابون لاتی تر نمیشه؟
پنجاه هزار تا آی دی، کم نیست. کسانی که فحش در صفحه ی مسی نوشتند یا کسانی که پیج رونالدو نوشتند که چرا بابت ِ مرگ ِ پاشایی پیغام تسلیت نفرستاده، یا کسانی که صفحه ی داخلی ها را بمباران می کنند. یا زیر خبرهای سیاسی فحش و بد و بیراه می نویسند؛ پنجاه هزار آی دی که نیستند! کم تر اند!
من عرض می کنم که پنجاه هزار تا یا صد هزار تا فالوور برای صفحه هایی که در اینستاگرام برای کسب و کارهای کوچک ایجاد شده اند، خود به خود تبدیل به سیاهی لشکر ِ قدرتمندی شده اند که خب، توانایی های زیادی دارند. گروه فشار مجازی گروه فشار مجازی که می گویند همین است ها! ما هم که حساس!

۹ Comments

 1. مجتبی

  جالب و تاسف برانگیز بود مهندس

 2. رضا

  آقا عجب زاویه دید جالب و قابل تاملی

 3. سام

  البته قدرت botها رو هم فراموش نکن سهیل جان، روباتهای نرم افزاری که کارهای زیادی از دستشون بر میاد، فقط وقتی رسیدند به سوال های امنیتی یا کَپچا، یکی باید ساپورتشون کنه تا اون مرهله رو رد کنند. کاربردهای زیادی در مسائل امنیتی دارند، مثلا شما یک وبلاگ دارید که ظرفیت پذیرش مخاطب هم زمانش کم هست، یک مطلبی می نویسید که خیلی ها خوششون نماید، قبل از فیلترینگ و … که دکمه اش دست همه نیست، وبلاگ شما رو با یک بمباران مراجعه هم زمان میکشند پایین، تا وقتی که بتونند درست و حسابی از خجالتتون در بیان!!!
  اکثر این صفحه ها تعداد مخاطبشون کم هست، و این بهترین راه شناسایی شون هست، به این شکل که صفحه با ۱۰۰ هزار لایک یا فالور یا … ولی پست هاش نه لایک می شند نه پاسخی داده می شند و نه هیچ عکس العمل دیگه ای از این قبیل! -که این مساله یکی نتایجش این هست که احتمالا اون هایی که میرن به مسی و هانیه توسلی و … فحش می دند، احتمالا خود مردم همیشه در صحنه هستند-

  • البته عناصر خودجوش هم همیشه وارد ماجرا می شوند بحثی نیست!
   توی استادیوم هم صد هزار نفری که هستند، همه شعار را می دهند، منتها یه جایی توی استادیوم هست (زمانی که ما می رفتیم استادیوم سمت ِ راست ِ جایگاه نرسیده به پشت ِ دروازه بود) که لیدر (شعارپرداز) ها آن جا می نشینند و شعار ها را سازمان دهی می کنند

   • سام

    موافقم، در مورد استفاده از فیسبوک یا اینستاگرام برای کار تجاری هم، فکر می کنم بهترین کار صبر، حوصله، ارائه مطالب جذاب در زمینه مورد نظر، و تبلیغات در صفحه های مرتبط باشد، تا به مرور فالور واقعی پیدا کنید.

 4. وحید

  قاعدتا این قضیه که هر جور شایعه و دروغی جهت جذب مخاطب ساخته می شد باید دلیل جدی ای پشتش می بود، که الان یکی از دلایلش تحقیق و بازگو شد.

  • ساخت پنجاه هزار اکانت به نظرم وقت گیر می رسید که با یک ضرب و تقسیم ساده دیدم کمتر از یک ماه وقت می گیرد.
   هر اکانت اینستا نیاز به یک اکانت ایمیل دارد. اگر زمان لازم برای ساخت ایمیل را دو دقیقه و ساخت اکانت اینستا و کانفرمش را سه دقیقه در نظر بگیریم در مجموع نیاز به ۲۵۰۰۰۰ دقیقه وقت هست.
   یعنی کمتر از ۴۲۰۰ ساعت.
   هر روز ده ساعت کار در نظر بگیریم می شود ۴۲۰ روز.
   اگر ۱۵ نفر همکلاسی باحال حساب کنیم می شود حدود بیست و هفت روز. شدنی است. در ضمن این کار یک بار انجام می شود و بعد از آن بارها و بارها می شود با این اکانت ها کار کرد.

 5. یاشیل

  شاید هم ارتش سایبری باشند!!!

  • دقیقن. این عده که من گفتم برای یک کسب وکار متوسط این کار را انجام می دهند. حالا فکرش را بکن نهاد سازمان یافته ای بخواهد برای این کار ها پول هم بدهد. به راحتی می تواند هر فعل و انفعالی را در بازار مجازی در دست بگیرد