چهارشنبه | اسفند ۲, ۱۳۹۶
Tagged with:

۲۰ Comments

 1. سپهر ق

  دلایل من برای رای ندادن:
  ۱: سیستم حکومتی فعلی را جمهوری نمی دانم
  ۲: شورای نگهبان و نظام تایید صلاحیت را قبول ندارم

  ۳: هیچ کدام از کاندیدا ها را لایق نمی بینم چون جریان فکری شان با من فرق می کند
  ۴: رای دادن ام به منزله ی تایید سیستم فعلی تلقی می شود
  ۵: دوره پیش رای دادم و یادم مانده است که چه اتفاقاتی افتاد
  ۶: مناظره سیاسی را دیدم و احساس کردم همه ی نامزد ها با این که گاهی مردم را خطاب قرار می دادند دارند خود را برای فقط یک شخص که انگار در اتاقی تاریک نشسته پرزنت می کنند “انگار خودشان نیز شبهه این را داشتند که سرنوشت انتخابات را فقط همان یک شخص تعیین می کند”
  ۷: وقتی با کسانی از ممالک خارجی چت می کردم می گفتم بسیاری از مردم با این سیستم حکومتی مخالفند، همه با تعجب یک چیز می پرسیدند. می دانید چه چیزی؟ “پس چرا رای می دهند؟”
  ۸: من هم اعتقاد دارم برای درست شدن هر سیستم از پای بست ویرانی، تاکید می کنم: “هرچیز از پای بست ویرانی” باید آن چیز ابتدا خراب شود تا دوباره درست شود و اعتقاد دارم هر سیستم بسته یی مثل اتم باید از بیرون متلاشی شود و آن چیزی که به نیروی بیرونی تخریب گر و سپس آباد گر جرات و بهانه می دهد، عدم مقبولیت سیستم فعلی ست. و فکر می کنم روند اصول گرای فعلی بهتر خراب می کند تا روند اصلاحات جدید. پس بدم نمی آید تا اصول گرا ها چهار سال دیگر سر کار باشند.
  ۹: به دوستانی که با جنگ و حضور نیرو های اجنبی و بیگانه مخالفند هم خاطر نشان می کنم که فقط آمار کشتگان تصادفات جاده ای یک سال ما از آمار کشتگان جنگ آمریکا و عراق بیش تر است. مرگ بر اثر گرسنگی، کمبود دارو، زلزله، سرما، گرما، آلودگی هوا، پارازیت، غم باد و دق مرگی و … را بگذاریم کنار.
  ۱۰: قبول می کنم که روند رشد اقتصادی، بعد از انقلاب سیر نزولی داشته، حتا در دوران سازندگی و اصلاحات. پس تولرانس اندک و بهبود های مقطعی و اندک را نادیده می گیرم. “با توجه به بند ۸”
  ۱۱:افغانستان طالبان، عراق صدام و لیبی قذافی هیچ گاه درست نمی شدند چون سیستم های بسته یی داشتند
  ۱۲: نمی خواهم سیستم فعلی آنقدر پیشرفت کند، قدرت نظامی اش به اندازه قدرت کره ی شمالی شود و دیگر نشود کاری از پیش برد
  به زبان ساده نوشتم. به کسی توهین نکردم. خودم را هم لوس نکردم

 2. سپهر ق

  می بخشید که از عبارت یاوه استفاده می کنم. اما انگار شما مستید و منگ. یکی از دوستان در یک مقاله تحلیلی نوشته بود عمر این دوران تمام شده و برای این که جسد گندیده اش بو نگیرد در سرد خانه اش نگاه می دارند. انرژی این سرد خانه تا حد زیادی از راه پیمایی های ۲۲ بهمن و شرکت مردم در انتخابات تامین می شود. و قتی افراد زیادی پای صندوق های رای بیایند می شود مشارکت مردمی. می شود جمهوری و می شود سرمایه یی برای نظام. برای بقا. می شود مقبولیت جهانی. ما که می دانیم رای مان بی تاثیر است. ما که می دانیم اعتراض مان بی تاثیر است. می دانیم سرکوب می شویم. نمی دانیم، دیده ایم. دیده ایم چه بازی کثیفی ست. استفاده ی ابزاری شده ایم. در یک نظام دیکتاتوری دادن رای به افرادی که خود نظام تعیین می کند (آن هم کره الاغ هایی که مسابقه نمی دانند) فقط تایید آن نظام دیکتاتوری ست. بهرام عزیر کنار گود نشستی می گویی لنگ اش کن. در ترکیه با آب پاش مردم را متفرق می کنند. مردم را نمی کشند. جنبش سبز چهار سال پیش نتیجه اش چه بود؟ چه زلزله ای؟ چه کشکی؟ تا توانستند مردم را کشتند. زندانی کردند. بدبخت کردند. شما ها حتا نام یا تعداد کسانی را که مردند را به خاطر ندارید. احساس خشم آن روز ها را به خاطر ندارید. لعنتی که به خودمان می فرستادیم که بازی خورده ایم را به خاطر ندارید. باز هم دوست داریم بازی بخوریم. چون حافظه ی تاریخی مان به گا رفته است. خودمان هم به گا رفته ایم. آقای سهیل خان. شما نبودی که می گفتی نباید در اعتراضات شرکت کرد؟ فایده ندارد؟ درست هم می گفتی. من هم می گفتم. چون به شعور اجتماعی نرسیده بودیم. حالا هم نرسیده ایم. چون سلاح نداشتیم. چون به فنا می رفتیم. سارا خانوم. شما در تظاهرات شرکت می کنی؟ من نمی دانم شما را چه شده؟ در سیستم بسته ای که شدید ترین شکنجه ها و سرکوب ها در اوست هیچ وقت این سیستم بسته از داخل متلاشی نمی شود. نمی شود. یک نیروی بیرونی لازم است. فقط خواهش می کنم مثال تخمی ی تخم مرغ را نزنید که اگر از بیرون متلاشی شود زندگی نابود می شود و از درون زندگی بوجود می آید که حالم به هم می خورد. سیستم حکومتی را با تخم مرغ مقایسه نکنید. قلبم تیر می کشد از شما. “ای یاوه یاوه یاوه خلایق”

  • همه ی چیزهایی که گفتی را می دانیم. در همین جامعه هم زندگی می کنیم. سوآل این است که چطوری می خواهی از شرکت نکردن در انتخابات تامین لازمی که برای سردخانه گفتی را بگیری؟
   اگر عدد که به باور همه ی ما ساختن اش برای این ها کاری ندارد، و چهار سال پیش هم ساختند تا کسی را رئیس جمهور اعلام کنند، آیا نمی توانند مشارکت را بیشتر اعلام کنند؟ بگویند چهل و پنج میلیون نفر مشارکت کردند در انتخابات و نصف شان به فلانی رای دادند؟ حالا شما با رای ندادن چه اقدامی انجام می دهی؟
   منظورم این است که شما چه گزینه ی دیگری در جهت رفع این وضعیت تخمی یا تخم مرغی یا برای برخیزاندن ِ گند ِ تعفن ِ بیداد که می خواهی عیان شود پیشنهاد می کنی؟

  • تقلب در انتخابات به طور بارز فقط چهار سال پیش اتفاق افتاد. که دولتی که مسئول برگزاری انتخابات بود ذی نفع بود. در سال هفتاد و شش تقلب نشد و خاتمی رئیس جمهور شد. در سال هشتاد نیز نشد. در انتخابات مجلس ششم نیز نشد. (فقط شورای نگهبان توانست یکی دو نفر را کم و زیاد کند) در مرحله اول انتخابات سال هشتاد و چهار نیز تقلب آن چنان گسترده نبود. اصولن در سال هشتاد و چهار بنای تقلب از عدم حضور ما نهاده شد. و کسی از ما نبود که بگوید رای من را اشتباهی به نفع کسی دیگر خوانده اند. اصولن رای نداده بودیم!
   در مجلس هفتم و در مجلس بعد از آن نیز که رای ندادیم مجلسیانی سر کار آمدند که می بینیم.
   و البته که خشم ات را ارزش می نهم.

  • و مسئول برگزاری انتخابات، دولت است. دولت فعلی در تقلب ذی نفع نیست. چون به هر حال ادامه دهنده این دولت رد صلاحیت شد. و وضعیت اصول گرایان و افراطی ها هم به بن بست و تشتت رسیده.
   اگر یک درصد احتمال داشته باشد که آرا شمرده شود و ببینیم اگر رای می دادیم ممکن بود وضعیت بهتر شود و رای نداده باشیم خیلی پشیمان خواهیم شد. اما یک مهر روی شناسنامه آدم را نه حامله می کند و نه بی سیرت! الان وضعیت کمی فرق دارد.

   • سپهر ق

    من از مقبولیت حرف می زنم. با تقلب کاری ندارم. با کلیت کار دارم. آرزو داشتم دنیا بداند که ما به بلوغ سیاسی رسیده ایم. ببیند و بکوبد بر سر شان. خیلی دوست داشتم “اما نخواهد شد هستی خسیس تر از این هاست”

    • دنیا یک آدم خیلی شیک و جنتلمن نیست که اگر بداند ما چقدر آدم های فهمیده و بزرگی هستیم متاثر بشود و بگوید ایوللا ایرانی ها رو عشقست. دنیا دنیاست با حدود هفت میلیارد جماعت که هرکس بفکر خودشه! چهار سال پیش هم دنیا به حقانیت ما پی برد. اما مرگ مایکل جکسون تیتر خبرها را عوض کرد و ایران فراموش شد
     سپهر یه چیزی رم درست نفهمیدم. دنیا بلوغ سیاسی ما را دید بر سر خودش بکوبد؟ یا بر سر رژیم ایران؟

  • سارا م

   ه یه نکته اشاره کنم، سال ۸۴ بنده هم انتخابات رو تحریم کردم، نتیجه حاصله فاجعه بود، شاید اگر شرکت میکردیم، کنار نمی ایستادیم ۸۸ هم اتفاق نمی افتاد، حاصل میدان رو خالی کردن نه تنها فایده نداشت، ضرر هم داشت. من ترغیبت نمی کنم که رای بدی، تو هم ما رو منع نکن.بازی خوردن بهتر از حسرت خوردنه. نیروی بیرونی؟؟؟؟! در ضمن اطراف من آدم های زیادی بودن که تو تظاهرات شرکت کردن، از قضا دستگیر هم شدن، زندانی و شکنجه هم شدن، فقط خوشبختانه نمردن و می دونم که می خوان تو انتخابات شرکت کنن. و هر کدوم دلایل خودشون رو برای این کار دارن.

 3. سارا م

  پیروزی حاکمیت بدون تقلب در انتخابات خیلی بهای سنگین تری برای ما دارد نسبت به پیروزی اش با تقلب. واضح است که اگر رأی ندهیم بدون تقلب انتخابات را می برند. باید مجبورشان کنیم تقلب کنند تا ماهیتشان مدام برای خودشان و دیگران روشن تر شود. تا مدام ما محق تر شویم و آنها مدام جری تر، قطبی تر و نادان تر شوند.

 4. سپهر ق

  با شرکت در انتخابات به کجا می رسیم؟ مگر دوره پیش مردم شرکت نکردند؟ دوره های پیش چطور؟ چه شد؟ حافظه مان را از دست داده ایم. همه چیزمان را از دست داده ایم.

  • بله دوره پیش شرکت کردیم اما هشت سال پیش خیر. برای ورزش حافظه دارم مطلبی می نویسم. تمام که شد به دست تو هم می رسانم سپهر.

  • بهرام ح

   سپهر جان، فقط برای مستحیل کردنش به شیوه های محتلف هست که داریم فکر میکنیم.
   با شرکت نکردن توی انتخابات خیال میکنی یارو بدون وزیر اعظم میماند؟ بالاخره ده میلیونی که رای دارند طیف های گوناگون حکومتی؟! آیا نمیتونن با همین تعداد رای و یه مقدار چربتر شمردنش، کسی رو از توی صندوق در بیارند؟
   آیا به مانند چهار سال پیش که رفتی رای دادی، و در اثر تقلب حکومت، یه جنبش بی نظیر مثل جنبش سبز متولد شد و اون زلزله رو توی تاریخ معاصر انداخت، بهتر شد؟ یا اینکه نمیرفتی رای بدی و جنبش سبزی هم شکل نمیگرفت؟ جنبش سبز حاصل رای تو و امثال تو بود. باز هم از شعبده رای های مردم غافل نشو، چیزهای بسیاری میتونه از توش در بیاد.
   مگر حرکت اخیر ترکیه بخاطر چهارتا درخت!!! نبود، ببین چی ازش در اومده.

   • بهرام مگه خاطرت نیست؟ سال هشتاد و چهار که مردم رای ندادن مشروعیت نظام به شدت افول کرد مجبور شدند نظام را عوض کردند و یک نظام دیگر سر کار آمد. الان هم مردم بی محلی کنند یکبار دیگر عوض می شود نظام. سس المه نظام دییشلجخ سپی ددی رای ورمسوز

 5. بهزاد ق

  آقا برید به روحانی رای بدید با تحریم انتخابات به هیچ جا نمیرسیم

 6. ساعد ه

  تا تقلب هست زندگی باید کرد

 7. گالیا غ

  مصاحبه پریشبش رو ندیدی؟ ببین حتما. به نظر منم خیلی آدم حسابی اومد. به عارف ترجیحش میدم

 8. بهرام ح

  برای اینکه دوباره یه احمدی نژاد نیاد به اسم جلیلی، باید از روحانی حمایت کنیم.